سوالات متداول

سوالات متدوال در مورد دوره های بینش مطهر

طرح مطالعاتی بینش مطهر شامل 4 سطح، 11 مرحله و 40 کتاب از آثار و مباحث شهید مطهری(ره) در قالب کتب «بینش مطهر» و نیز «بینش و رفتار قرآنی» است.
سؤالات و پاسخ‌های زیر می‌تواند شما را بیشتر با این طرح و دوره‌هایی که دبیرخانه برگزار می‌کند آشنا کند.

‌در هر دوره، یک مرحله شامل تعداد مشخصی کتاب، مطالعه و تدریس خواهد شد. بطور مثال مرحله اول، شامل کتب «بینش مطهر- آزادی انسان-آزادی بندگی-خدا در زندگی انسان-بینش و رفتار قرآنی (جلد اول)» است. فهرست کامل هر یک از مراحل را میتوانید در بخش معرفی طرح سایت مشاهده نمایید.

بطور کلی دوره‌ها به دو صورت حضوری و غیرحضوری (مجازی) برگزار می‌شود.

دوره‌های حضوری:

هر هفته یک جلسه به مدت دوساعت و نیم برگزار می‌شود و مخاطب در زمان و مکانی که از قبل اعلام می‌شود حضور پیدا ‌می‌کند و ابتدا 90 دقیقه مقرری مربوط را مباحثه کرده و سپس به مدت 60 دقیقه، استاد به تدریس آن مقرری و پاسخ به سؤالات و شبهات مطرح شده در گروه مباحثه می‌پردازد.
هر کلاس حضوری میتواند بین 19 تا 30 نفر جمعیت داشته باشد.

دوره غیرحضوری:

کلیات برگزاری دوره غیرحضوری بدین صورت می‌باشد:
• کتاب طبق مقرری‌ها مطالعه میشود.
• تدریس بر اساس صوت های تدریس لوح های فشرده، فرا گرفته می شود.
• هر ۴ یا ۵ نفر، یک گروه مباحثه تشکیل می دهند که: (مباحثه در زمان مشخص و حداقل90 دقیقه می باشد).
الف) یا به شکل حضوری در شهرستان خود مباحثه می کنند و روی سایت، برگه مباحثه را تکمیل نموده و استاد نمره می دهد.
ب) یا در فصای مجازی و با عضویت و نظارت استاد در فضای مجازی، مباحثه و برگه مباحثه را تکمیل می نمایند.
• استاد یک زمان مشخص به مدت 90 ساعت در هفته بطور مثال یک‌شنبه‌ها ساعت 3 تا 4ونیم عصر را اعلام می کند که در فضای مجازی به صورت آنلاین کلاس برقرار می شود.
• پاسخنامه آزمونها در سایت ارائه و استاد تصحیح می نماید. آزمون از کتاب و لوح فشرده می باشد.


برای اطلاع از مشخصات برگزاری کلاس‌های دوره می‌توانید از طریق سایت قسمت شعبه شهرستانی وضعیت را مشاهده نمایید.
همچنین از طریق مشاهده شعبه های فعال برگزارکننده طرح می‌توانید با مسئولین شعبه شهرستان مرتبط شوید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

بطور متوسط در هر سال، سه دوره در ابتدای فصل بهار، ابتدای فصل تابستان و نیز اواسط فصل پاییز تشکیل می‌شود. زمان دقیق برگزاری هر دوره در سایت اطلاع‌رسانی می‌شود. همچنین زمان دقیق برگزاری کلاس(روز و ساعت) بعد از اتمام ثبت‌نام اعلام خواهد شد(با توجه به نظر اکثریت). در زمان ثبت‌نام می‌توانید زمان پیشنهادی خود برای برگزاری کلاس را در سایت تعیین نمایید.

کلیه آقایان و خانم‌هایی که حداقل دارای 16 سال باشند؛ می‌توانند در دوره ثبت‌نام کنند. برای علاقمندان با سن کمتر از 18 سال، دوره مخصوص نوجوان با کتاب‌های اختصاصی مربوط به خودشان برگزار خواهد شد.

• مهمترین و اصلی‌ترین مزیت حضور در این دوره «ایجاد نظام فکری صحیح منسجم» می‌باشد. افرادی که بطور منظم و پیوسته در دوره شرکت کنند، به تدریج متوجه خواهند شد که در مقایسه با سایر دوره‌ها، توانمندی و زمینه لازم برای رشد و تربیت معرفتی و عملی در آن‌ها ایجاد شده است. این دوره کمک خواهد کرد مخاطب، بجای اینکه انباری از اطلاعات و دانسته‌های متفرقه و پراکنده داشته باشد، نظام فکری مناسب پیدا کند تا بتواند پاسخگو و راهگشای زندگی فردی و جامعه خود باشد.
• نفرات برتر دوره‌ها به عنوان «استاد و مربی بینش مطهر» انتخاب خواهند شد. این افراد می‌توانند در دوره‌هایی استانی و کشوری، به تناسب شرایط دوره‌ها و مخاطبین، کتب بینش مطهر را تدریس کنند.
• امکان استفاده از نفرات منتخب بر اساس تفاهم‌نامه‌های موجود مؤسسه و شعب با سازمان‌ها و نهادهای مختلف فراهم می‌شود: مانند تفاهم‌نامه با دانشگاه فرهنگیان، تفاهم‌نامه با مدارس کوثر، تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد و …
لازم به تأکید است که نفرات برتر توسط بینش مطهر به این سازمان‌ها و نهادها معرفی می‌شوند و افراد معرفی شده از امتیاز ویژه نسبت به دیگران در جذب و یا بکارگیری اولیه خواهند داشت ولی گزینش نهایی و بکارگیری نهایی آن‌ها تابع قوانین و مقررات همان سازمان و نهاد مربوط می‌باشد.

کتب بینش مطهر را می‌توانید بصورت مستقیم و مجازی از سایت سفارش بدهید و یا بصورت حضوری خریداری نمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

به همراه اطلاعیه ثبت نام داخل سایت اطلاعرسانی می شود.

آیا برای شما بینش پژوه عزیز این سوال پیش آمده است که نمرات فرم مباحثه که دریافت میکنید و نمرات آزمون هر کتاب، چگونه محاسبه و ارزش گذاری میشود؟

پاسخ:

محورهای اصلی ارزیابی دوره عبارت است از:

📌 آزمون کتاب باز و تحلیلی از هر کتاب
📌حضور فعال در جلسات کلاس و مباحثه
📌 معرفی نفرات برتر توسط استاد

🌸 بینش‌پژوه با توجه به نمرات آموزشی که در دوره کسب می‌کند در یکی از رتبه‌های زیر قرار خواهد گرفت:👇

✅ الف» احراز سطح #استادی با اخذ نمره عالی (۹۵ إلی ۱۰۰ ) + کسب نمره ۱۹ به بالای مصاحبه تدریس با صدور مدرک پایان دوره الف

✅ ب» خیلی‌خوب (۸۵ إلی ۹۵) به عنوان #مربی ، سرگروه حلقه مباحثه با صدور #مدرک پایان دوره مربی‌گری

✅ ج» خوب (۷۵ إلی ۸۵) شرایط ورود به مرحله بالاتر را دارد و با ارزشیابی‌های دوره بعدی، قابلیت رتبه الف و ب شدن را احراز نماید.

✅ د» متوسط (۵۰ إلی ۷۵) اجازه ورود به مرحله بعدی را دارد. میتواند آزمون یا مباحثه مرحله قبل را تکرار کند تا نمرات جدید جایگزین و رتبه متوسط به سطح بالاتر ارتقاء یابد.

❎ ه» ضعیف ( ۰ إلی ۵۰ ) دوباره می تواند در همان مرحله قبل با پرداخت نیمی از هزینه ‌ها شرکت کند. گواهی مدرک دوره برای وی صادر نمی شود.
تنها به شرط حضور در حد نصاب جلسات و شرکت همزمان در دوره قبل، امکان ورود به دوره های بعدی را دارد.

فیلم توجیهی نحوه مباحثه